Rubriky
Věda

Infikovaný člověk mohl nastartovat novou epidemii ebolou už před lety

Ebola taktéž známá jako krvácivá horečka je virové onemocnění, které napadá lidi a některé další primáty. Představuje jednu z nejnebezpečnějších nákaz, s jakou se kdy lidstvo setkalo. Genetické sekvenování vzorků virů od pacientů v Guineji naznačuje, že nové ohnisko eboly je pokračováním epidemie, která zde vypukla mezi lety 2013 až v 2016. Předchozí epidemie v západní Africe nakazila více než 28 000 lidí, zabila více než 11 000 a zanechala tisíce těch, kteří přežili, z nichž někteří se již vyhýbali kvůli obavám z této nemoci. Vyhlídka, že ti, kteří přežili, mohou být infekční po celá léta, pravděpodobně zhorší jejich situaci.

Africká pandemie eboly

Virus způsobující nové ohnisko epidemie se téměř neliší od kmene pozorovaného v době, kdy zde vypukla.
Vypuknutí eboly, které se nyní vyskytuje v Guineji, bylo téměř jistě zahájeno někým, kdo přežil historickou epidemii Západní Afriky v letech 2013–16. ,,Tento člověk v sobě virus uchovával nejméně pět let a poté jej přenášel spermatem na partnera,“ uvedli vědci v pátek.
Zjištění založené na genetickém sekvenování vzorků virů odebraných pacientům v aktuálním ohnisku šokovalo vědce. Až dosud bylo známo, že virus u přeživších přetrvává 500 dní.
,,Je to ohromující,“ řekl v rozhovoru Dr. William Schaffner, odborník na infekční choroby z Vanderbiltovy univerzity, který se do výzkumu nezapojil. ,,Je to mimořádný jev.“
Nové zjištění také zvyšuje možnost, že další ohniska v této oblasti, u nichž se předpokládá, že začaly přenosem ze zvířat, mohou ve skutečnosti zahájit přeživší s nerozpoznanými, přetrvávajícími infekcemi.

Ebola v Africe

,,Jedním z možných řešení,“ řekl Dr. Schaffner, ,,by bylo očkovat velkou část rovníkové Afriky proti ebole, i když v současné době neexistuje žádné ohnisko nákazy.“ K dispozici jsou účinné vakcíny, jednu vyrobila společnost Merck a druhou společnost Johnson & Johnson, ale dosud byly obecně používány pouze v reakci na ohniska.
,,Genetické sekvence vzorků virů od současných pacientů byly porovnány s těmi z vypuknutí 2013-16 a bylo shledáno, že jsou natolik podobné, že musely být úzce příbuzné,“ uvedli vědci. 
Michael Wiley, virolog ze zdravotnického centra University of Nebraska a generální ředitel společnosti PraesensBio, která poskytla materiály použité ke studiu vzorků, popsal současné ohnisko jako „pokračování“ předchozího. Řekl, že perzistentní infekce a sexuální přenos již byly rozpoznány během vypuknutí eboly v Západní Africe. 
Naštěstí jsou v posledních letech k dispozici vakcíny a léčba proti ebole. Již bylo očkováno několik tisíc kontaktů nových pacientů s ebolou a kontakty těchto kontaktů. Imunizují se také zdravotničtí pracovníci.