Betonový plot je výhodnější než cihlová zeď

Beton versus cihly

Pokud se rozhodnete pro řešení výstavby oplocení, které zcela zakrývá pohled na vaši zahradu, sklad, výrobní prostory, parkovací místa a další typy soukromých pozemků, budete nejspíš zvažovat více variant. Ty základní se odvíjí od použitého materiálu, jímž je buď zdivo (cihly, tvárnice, pórobeton) anebo litý či kusový beton. Zdivo je nutné nějakým způsobem lepit, buď lepidlem, nebo maltovou směsí a jeho nevýhoda spočívá v samotné podstatě. Jde o materiál vysoce porézní a relativně měkký. Snáze podléhá erozivním povětrnostním vlivům a není natolik odolný, pevný a tvrdý, jako plot zhotovený z betonu.

cihlové zdivo

Cihlové zdi se dříve jako forma ohraničení parcely stavěly poměrně často, výstavba však byla zdlouhavá a estetický dojem také nebyl valný. Zdivo obvykle zahradu hyzdilo a bylo nutné jej buď omítnout, nebo zakrýt živým plotem či popínavými keři. Odlévaný beton byl sice velmi kompaktní, ale mnohdy připomínal bunkr či protiatomový kryt. Rozbít beton nebylo snadné, ale z estetických důvodů dávali lidé přednost spíše zdivu.

imitace dřeva

Spojení účelnosti a vzhledu

Výhod betonu se snaží využít mnozí výrobci betonových plotů, sestavovaných z několika základních dílů stavebnicového systému. Základem jsou svislé nosné a opěrné sloupy s obvodovými drážkami, kam se zasouvají ploché desky odlévané do tvarových forem. Jde o unifikované rozměry, aby bylo možno sestavit plot podle vybraného vzorkovníku, přičemž povrch jednotlivých desek má různý reliéf. Napodobuje buď kámen, cihly, dřevo a různé ornamenty, a to ve více barevných odstínech, nejčastěji krémové, okrové, šedé a hnědé. Poměrně snadno lze plot sladit s okolím (fasádou domu a stylem zahrady) a vytvořit tak zajímavý architektonický celek. Plotové dílce lze zakoupit samostatně pro libovolný rozměr oplocení a je možné samozřejmě poptávat i komplexní službu výstavby betonového plotu ceny https://www.montazmpc.cz/sluzby/ na klíč včetně montáže.