Rubriky
Životní styl

Změna života

Vždycky si říkám, že kdybych poslechla své rodiče a žila opravdu lepší životní styl, tak jsem na tom lépe, než jsem dnes. Protože jenom díky své hloupé chybě, kdy jsem odešla z domu se svým přítelem, tak jsem opravdu spadla až na samé dno. Myslím si, že pokud člověk začne s alkoholem, tak je to potom velice špatně. Já jsem sice taky spadla do toho alkoholového snění, naštěstí jsem se z toho vyhrabala. Ale řeknu vám, že to bylo jako očistec. Já sama jsem z toho byla dost v šoku, protože jsem si řekla, že kdybych do toho spadla více, bylo by asi už pozdě.

Pozor na divoký životní styl.

Ještě jsem nebyla tak závislá, že bych potom byla jako bezdomovec, kterých je u nás opravdu už hodně. A za sebe jsem se vážně styděla a děkuji všem, kteří mě v tom nejhorším životním stylu podpořili a nenechali mě spadnout. Byla jsem naštěstí ráda, když mě z toho pekla zachránila moje máma, která to se mnou vůbec nevzdala a neměla to se mnou vůbec lehké. Opravdu jsem vděčná. A od té doby, co jsem se už jedenáct let vůbec nedotkla alkoholu, tak stejně každý den opravdu děkuji své mamince a taky Bohu, že mě naučila, že zdravý životní styl je opravdu lepší a člověku je jenom přínosem.

Žijte šťastně.

Řekla jsem si, že když jsem dostala vlastně takovou druhou šanci na lepší a šťastnější život, že taky budu pomáhat lidem. Uvědomila jsem si, že člověk žije jenom jednou a že člověk taky potřebuje nějaké to štěstí anebo popohnat, aby se měl lépe. Takže jsem si řekla, že budu spolupracovat s firmou, která dává pomoc a rady těm, kteří se chtějí vyhrabat z nějaké té závislosti a chtějí začít žít nový a lepší životní styl. Myslím si, že na změnu není opravdu nikdy pozdě a že změnit životní styl k lepšímu je opravdu vždycky lepší pozdě než nikdy. Opravdu si myslím, že každý člověk by si měl uvědomit, jaký žije člověka měl by taky vědět, že může svůj život vždycky zlepšit. 

Rubriky
Životní styl

Mandlové čarování

Mandle a mandlová mouka jsou v cukrářství velice žádané a určitě si můžete vyzkoušet práci s mandlovou moukou i ve své kuchyni. Můžete zkusit nahradit část běžně používané pšeničné mouky tou z mandlí. Pokrm tím odlehčíte a díky výživným složkám mandlí si tak stravu vylepšíte i z nutričního hlediska.

Mandlovou mouku si můžete vyrobit anebo zakoupit v e-shopu se zdravou výživou a hned se pustit do práce. Vyrobit si marcipán a pozvat do kuchyně děti, abyste si spolu kreativně hráli, může být skvěle strávený volný čas. Marcipán není nic jiného, než mandlová mouka a jemný moučkový cukr. Jako pojivo se použije bílek nebo voda. Dokonalým promícháním a prohnětením vznikne hladká hmota, která se pro další použití vytvaruje do válečků. Pro kreativní https://www.kreativnicesko.cz/ tvoření se marcipán obarvuje při zpracování potravinářským barvivem. Pravý marcipán má minimálně poloviční podíl mandlové mouky.

marcipánové dobroty

Pro příklad, na 120 g mandlové mouky se použije 120 g moučkového cukru a 1 bílek. Někdy lze například kvůli snížení nákladů nahradit mandlovou mouku levnější surovinou. Vhodná je mouka z rozdrcených lískových oříšků, sušené mléko, kokosová mouka. Kvůli menšímu podílu mandlí můžeme zvýraznit chuť mandlí přidáním mandlového aroma.

Za původem marcipánu se můžeme vydat až do Orientu, odkud se rozšířil do Španělska a Portugalska a díky čilému obchodnímu ruchu se dostal do Benátek a dlouho dobu byl považovaný za velice luxusní pochutinu pouze pro nejvyšší vrstvu obyvatel. Teprve když se do Evropy začala ve velkém vozit cukrová třtina z Ameriky a bylo dostatek cukru, mohli si marcipánové dobroty dovolit i běžní lidé.

barevné makronky

Další klasickou dobrotou z mandlové mouky jsou makronky, které mají svůj domov ve Francii, ale každá trochu zkušená cukrářka je zvládne hravě vyrobit ve své kuchyni.

Mandlová mouka má stejně jako mandle řadu prospěšných vitamínů a minerálních látek a použit ji můžete jako mouku pro bezlepkovou stravu.

Rubriky
Životní styl

5 tipů na kvalitní spánek

Kvalitní noční spánek je stejně důležitý jako pravidelné cvičení a zdravá strava. Špatný spánek, má negativní účinky na hormony v lidském těle, fyzické výkony a funkci mozku. Nedostatek spánku se projevuje podobně, jako když je člověk opilý, proto jsou unavení řidiči tolik nebezpeční.

Nedostatek kvalitního spánku zvyšuje sklony k přibírání na váze a snižuje obranyschopnost organismu. Dobrý spánek naopak pomáhá při budování svalové hmoty a hubnutí, zlepšení zdraví a zvýšení fyzických výkonů.
deka na posteli

V několika posledních dekádách se postupně kvalita i délka spánku snižuje. Na vině jsou zejména výdobytky moderní doby jako jsou elektronická zařízení, do kterých zíráme před spaním. Modré světlo vyzařované z displejů zpomaluje uvolňování melatoninu (spánkového hormonu) a to způsobuje problémy s usínáním i s kvalitou a schopností dosáhnout hlubokého spánku.

 

1.       Přes den se více vystavujte světlu – tahle rada možná zní kontraproduktivně, avšak lidské tělo má vnitřní hodiny, které se mohou rozladit, pokud trávíme celý den v šeru. Tělu se večer nechce spát, protože nedokáže spolehlivě rozeznat vhodnou chvíli ke spánku. Preferované je pochopitelně přírodní denní světlo, pokud ovšem nemáte možnost se během dne dostat na chvilku ven, stačí alespoň silné žárovky.

 

2.       Večer se nevystavujte modrému světlu – modré světlo vyzařují displeje mobilů, na kterých před spaním kontrolujeme sociální sítě. Toto modré světlo je nicméně špatné pro tvorbu hormonu jménem melatonin, který je zodpovědný za snadné usínání a kvalitní spánek. Naše tělo si myslí, že ještě není večer, a proto je pro nás těžší usnout. Většina mobilů i počítačů proto dnes nabízí speciální režim, kdy se sníží množství emitovaného modrého světla na minimum.

spící žena

3.       Vyhněte se konzumaci kofeinu pozdě odpoledne – že kofein brání spánku je známá věc. Proč to tak ale je, to už moc lidí neví. Nejedná se o žádnou magickou moc, ale o vliv kofeinu na metabolismus člověka. Kofein metabolismus zrychluje, proto se nám může při vyšší dávce kofeinu rozbušit srdce, a proto také brání v poklidném usínání. Představte si, že byste si šli lehnout hned po tom, co jste docvičili. „Rozjetému“ tělu se prostě nechce spát.

 

4.       Choďte spát a vstávejte stále ve stejnou dobu – naše tělo má nastavený biologický rytmus, který se neustále opakuje a má vyhovuje mu pravidelnost. Pro zkvalitnění spánku a snadné usínání je dobré chodit spát a vstávat v alespoň přibližně stejnou dobu. Tělo se potom může i několik hodin předem připravovat na to, že se půjde brzy do postele. Není dobré „dospávat“ o víkendech co jsme nestihli v týdnu. Tím se rytmus rozhodí a v pondělí jsme zase na začátku.

 

5.       Nastavte si v ložnici správnou teplotu – okolní teplota má velký vliv na kvalitu spánku a rychlost usínání. Určitě znáte nekonečné převalování se během horké letní noci. Lidskému tělu vyhovuje během spánku spíše nižší teplota, která pomáhá navozovat ty správné podmínky.