Rubriky
IT

Jak vybrat správný počítač

Dnes má snad každý člověk svůj vlastní počítač, a to včetně dětí. A není divu. Používáme je k zábavě, ale také k práci či k učení. To platí zvláště v době pandemie, kdy mnoho z nás pracovalo z domova a mnoho žáků mělo výuku přes internet.

 

Je tedy jasné, že informační technika se stává stále důležitější součástí našich životů. Otázkou však je, zda jsme na to připraveni. Rapidní rozvoj technologií mnoho především starších lidí zastihl nepřipravené, a ti potom mají problém vybrat si takový počítač, který by byl pro jejich účely nejvhodnější.

 

klasický pracovní notebook

 

Samozřejmě, můžeme si nechat poradit od prodejce v obchodě, avšak i tak bychom měli mít alespoň rámcovou představu o tom, co od něj očekáváme a v jaké cenové relaci se nejspíše bude pohybovat. Nehledě na to, že se nám bude s velkou pravděpodobností snažit prodat dražší model, i když jej zrovna nepotřebujeme. Jak tedy postupovat?

 

V první řadě bychom si měli uvědomit, co vše na něj budeme dělat. Jak náročné programy na něm budeme spouštět? Kolik budou zabírat místa na disku? Pokud jej například budeme využívat jen v zaměstnání a nebudeme na něm spouštět nic náročnějšího, než Word či Excel, pak je jasné, že není potřeba žádný nejnovější výkřik techniky.

 

moderní herní počítač

 

Na druhou stranu v případě, že jej budeme využívat ke hraní či práci s graficky i jinak náročnými programy, pak již potřebujeme kvalitnější přístroj. Jistě, prodraží se nám to, ale vyhneme se frustraci z toho, že se nám seká či běží pomalu. To platí i v případě, že na něm budeme mít spuštěno více náročnějších programů najednou.

 

Důležité také je, zda bude mít své pevné místo, nebo jej budeme často přenášet, například jej budeme sebou nosit do zaměstnání.

 

Pokud si toto vše předem určíme, pak budeme moci prodavači říci, jaké jsou naše požadavky a podívat se, zda jim doporučený přístroj odpovídá. A to už je začátek cesty k chytrému nákupu.

Rubriky
IT

Práce programátora

Žádaná profese

Stačí se porozhlédnout kolem sebe, abychom si uvědomili, kde všude musel pracovat programátor. Stačí třeba zapnout počítač, přičemž stiskem jednoho tlačítka se celý stroj zapne a rozjede se operační systém, přičemž takový Windows na za sebou opravdu dlouhý vývoj. Programátor však nemusí být člověka starající se o tento typ zařízení. Ve firmách jsou dnes totiž často CNC stoje, přičemž CNC programátor vytvoří program a díky němu se následně vyrábí třeba tisíce kusů. Jedná se samozřejmě o specifické zaměření. Když se vrátíme k běžnému programátorovi, tak obecně se dá říct, že platy jsou tu dobré.

klíč na klávesnici

Navíc je to profese, jenž bude potřeba i do budoucna, protože programovatelná elektronika zasahuje do všech možných oblastí. Záživná je z toho důvodu, že každá zakázka je jiná, a navíc mnohdy něčím zábavná, takže to není stále jedna činnost dokonal. Vzhledem k tomu, že hlavním nástrojem je počítač, tak mnoho zaměstnavatelů dává možnost alespoň částečné práce z domova.

Potřebné vzdělání

Mezi jednotlivými programátory může být velký rozdíl. Záleží totiž na tom, jak složité programy daný člověk zvládá. Jestliže se chceme vydat na dráhu toho zaměstnání, tak je výhodné začít u školy, protože vzdělání v oboru je důležité. Základem je mít střední školu. Nutno zmínit, že vědomosti studentů po maturitě se můžou lišit, protože někdo se o daný obor zajímá víc a zabývá se i samostudiem. Samozřejmě hodně udělá praxe.

procesor počítače

Když však chceme působit na profesionálnější úrovni, tak se hodí VŠ. Zde se dozvíme další hromadu důležitých informací a zvládneme toho mnohem více. Pro nás jako člověka, který by chtěl najít v tomto oboru práci je proto rozhodně výhodné mít titul. Také se to pozitivně podepíše na naší výplatě. IT jde stále dopředu, takže i po ukončení školy je zapotřebí se učit a nabírat informace praxí. Takto se budeme stále zlepšovat. Je však i hodně lidí na dobré pozici a vysokou školu nemají.