Rubriky
IT

Online práce

Informační technologie jsou tady od toho, aby nám pomáhaly se vším si lépe poradily. A taky hlavně kvůli tomu, aby všechno bylo rychlejší. Například já se vám už přiznám, že už bych si nedokázala představit život, kdybych nemohla mít informační technologie nebo počítač. Já jsem na to velice zvyklá. Vždyť už od páté třídy základní školy už jsme se vyučovali v práci na počítači, takže je logické, že takové dítě v páté třídě si velice rychle zvykne na počítač a další počítačové hry. Musím se ale zase pochlubit, že jsem pak v deváté třídě zase byla počítačový premiant a počítačový skoro inženýr.

Počítač mě stále láká.

Samozřejmě, že inženýr jenom ze srandy. Protože mě tak děti a taky dvě učitelky říkali, že jednoho dne budu snad asi počítačový inženýr. A možná měli pravdu, protože počítač mě opravdu hodně baví a já chci říct, že kdybych neotěhotněla a šla studovat dál, snad asi inženýrství anebo informační technologie, tak možná jsem někde jinde. Teď sice mám dvě střední školy a dvě maturity kompletně dodělané a velice úspěšně, ale stále toho lituji.

Práce online mě baví.

Chtěla jsem vždycky studovat vysokou školu. A to ekonomickou anebo něco s počítačem, protože informační technologie mě stále lákaly a stále lákají i nyní. Kolikrát si říkám, že když je mému synovi už deset let, že je možná už načase studovat zase vysokou školu. Nebo není to už pozdě? Co si myslíte o tom, že čtyřicetiletí lidé studují třeba vysokou školu? Myslím si, že když člověk chce a baví ho to, tak by to měl zkusit. Uvidím, jak na tom budu příští rok v práci. Nicméně ale mohu vám doporučit, že informační technologie se vám určitě jednoho dne bude hodit. Nebo vás třeba zase nebaví počítač a všechno kolem něho? Lidé jsou různí s různými zálibami. Ale pokud toužíte se opravdu polepšit nebo si zvětšit rozhled svého vědění, tak počítač bude to pravé. 

Rubriky
IT

Bezdrátová nebo normální sluchátka?

Je opravdu velice těžké říct naplno, který produkt je lepší, jelikož každému vyhovuje naprosto něco jiného a každý si bude stát za svým názorem. Poslouchání hudby se stalo naprostou součástí našich životů. Někteří posloucháme hudbu každý den, někteří méně. Každopádně je to součást našeho života. Někteří lidé poslouchají hudbu pouze nahlas, například na reproduktoru nebo v rádiu, ale někteří si ji pouštějí převážně ve sluchátkách. Každá varianta sluchátek má každopádně svoje výhody i nevýhody a na ty se dneska společně podíváme. 

Sluchátka ve tmě

Bezdrátová sluchátka jsou bez debat mnohem pohodlnější a mnohem komfortnější na využívání. Jejich velikou výhodou je to, že nemusíte tahat žádný drát a nemusíte jej nikam schovávat. Stačí si tedy sluchátka vytáhnout z krabičky, nasadit do uší a můžete pohodlně fungovat. Na jednu stranu je tohle obrovská výhoda na druhou stranu to může být veliká komplikace. Komplikace může nastat například v případě, že si ji vytáhnete sluchátka z krabičky a zjistíte, že nejsou nabitá. V té chvíli máte naprostou smůlu a nemůžete hudbu poslouchat. Tohle se vám s klasickými sluchátky nikdy nestane? Ty prostě kdykoli zapojíte do telefonu a můžete poslouchat hudbu, jak je vám libo. 

Sluchátka

Další nevýhodou bezdrátových sluchátek v krabičce je, že se vám můžou kdykoliv ztratit. Jelikož je to v podstatě taková pecka do ucha, může se vám v podstatě kamkoliv zatoulat. Často, když sluchátka máte například volně položené v kapse a vytahujete je můžou vám vypadnout a zakutálet se. Tohle se vám pravděpodobně u sluchátek s drátem nestane. I když nikdy nemůžeme říkat nikdy. 

Musíme ovšem podotknout také to, že bezdrátová sluchátka mají větší výhodu v tom, že nemají možnost poškození drátu. Jak jste již jistě sami někdy zažili, klasická sluchátka, se občas docela často poškozují tím způsobem, že vám třeba přestane jet jedno sluchátko. To se u těch bezdrátových moc často nestává. 

Rubriky
IT

Jak vybrat správný počítač

Dnes má snad každý člověk svůj vlastní počítač, a to včetně dětí. A není divu. Používáme je k zábavě, ale také k práci či k učení. To platí zvláště v době pandemie, kdy mnoho z nás pracovalo z domova a mnoho žáků mělo výuku přes internet.

 

Je tedy jasné, že informační technika se stává stále důležitější součástí našich životů. Otázkou však je, zda jsme na to připraveni. Rapidní rozvoj technologií mnoho především starších lidí zastihl nepřipravené, a ti potom mají problém vybrat si takový počítač, který by byl pro jejich účely nejvhodnější.

 

klasický pracovní notebook

 

Samozřejmě, můžeme si nechat poradit od prodejce v obchodě, avšak i tak bychom měli mít alespoň rámcovou představu o tom, co od něj očekáváme a v jaké cenové relaci se nejspíše bude pohybovat. Nehledě na to, že se nám bude s velkou pravděpodobností snažit prodat dražší model, i když jej zrovna nepotřebujeme. Jak tedy postupovat?

 

V první řadě bychom si měli uvědomit, co vše na něj budeme dělat. Jak náročné programy na něm budeme spouštět? Kolik budou zabírat místa na disku? Pokud jej například budeme využívat jen v zaměstnání a nebudeme na něm spouštět nic náročnějšího, než Word či Excel, pak je jasné, že není potřeba žádný nejnovější výkřik techniky.

 

moderní herní počítač

 

Na druhou stranu v případě, že jej budeme využívat ke hraní či práci s graficky i jinak náročnými programy, pak již potřebujeme kvalitnější přístroj. Jistě, prodraží se nám to, ale vyhneme se frustraci z toho, že se nám seká či běží pomalu. To platí i v případě, že na něm budeme mít spuštěno více náročnějších programů najednou.

 

Důležité také je, zda bude mít své pevné místo, nebo jej budeme často přenášet, například jej budeme sebou nosit do zaměstnání.

 

Pokud si toto vše předem určíme, pak budeme moci prodavači říci, jaké jsou naše požadavky a podívat se, zda jim doporučený přístroj odpovídá. A to už je začátek cesty k chytrému nákupu.

Rubriky
IT

Práce programátora

Žádaná profese

Stačí se porozhlédnout kolem sebe, abychom si uvědomili, kde všude musel pracovat programátor. Stačí třeba zapnout počítač, přičemž stiskem jednoho tlačítka se celý stroj zapne a rozjede se operační systém, přičemž takový Windows na za sebou opravdu dlouhý vývoj. Programátor však nemusí být člověka starající se o tento typ zařízení. Ve firmách jsou dnes totiž často CNC stoje, přičemž CNC programátor vytvoří program a díky němu se následně vyrábí třeba tisíce kusů. Jedná se samozřejmě o specifické zaměření. Když se vrátíme k běžnému programátorovi, tak obecně se dá říct, že platy jsou tu dobré.

klíč na klávesnici

Navíc je to profese, jenž bude potřeba i do budoucna, protože programovatelná elektronika zasahuje do všech možných oblastí. Záživná je z toho důvodu, že každá zakázka je jiná, a navíc mnohdy něčím zábavná, takže to není stále jedna činnost dokonal. Vzhledem k tomu, že hlavním nástrojem je počítač, tak mnoho zaměstnavatelů dává možnost alespoň částečné práce z domova.

Potřebné vzdělání

Mezi jednotlivými programátory může být velký rozdíl. Záleží totiž na tom, jak složité programy daný člověk zvládá. Jestliže se chceme vydat na dráhu toho zaměstnání, tak je výhodné začít u školy, protože vzdělání v oboru je důležité. Základem je mít střední školu. Nutno zmínit, že vědomosti studentů po maturitě se můžou lišit, protože někdo se o daný obor zajímá víc a zabývá se i samostudiem. Samozřejmě hodně udělá praxe.

procesor počítače

Když však chceme působit na profesionálnější úrovni, tak se hodí VŠ. Zde se dozvíme další hromadu důležitých informací a zvládneme toho mnohem více. Pro nás jako člověka, který by chtěl najít v tomto oboru práci je proto rozhodně výhodné mít titul. Také se to pozitivně podepíše na naší výplatě. IT jde stále dopředu, takže i po ukončení školy je zapotřebí se učit a nabírat informace praxí. Takto se budeme stále zlepšovat. Je však i hodně lidí na dobré pozici a vysokou školu nemají.