Rubriky
Vztahy

Vztahy psychicky nemocného člověka

Psychickou nemocí si může procházet každý z nás. Těchto nemocí je mnoho a ať už se jedná o depresi, vyhoření či poruchu soustředění, ovlivňuje to bezprostředně i vztahy konkrétního člověka se všemi, s kterými přijde do styku. Silné partnerské a rodinné vztahy mohou mít dobrý vliv na uzdravení. Pocit, že v tom člověk není sám, že má, na koho se obrátit a cítí podporu od svého okolí je velmi významným faktorem pomáhajícím v cestě k uzdravení. Lidé s psychickou nemocí, konkrétně s depresí, jsou často zaslepeni a mají pocit, že jeho okolí na něm nezáleží, že ho nikdo nemá rád a bylo by lepší, kdyby na světě nebyl.

prášky nemocného člověka

Tyto pocity jsou pro člověka vnímány opravdu jako skutečnost i přesto, že kdokoliv dívající se na danou situaci z dálky by viděl, že to není pravda. Pro blízké lidi je také velmi náročné pochopit, jak se psychicky nemocný člověk cítí a proč se chová odmítavě, nezaujatě a velmi negativně. Pro rodinu či partnery je poté psychická nemoc jejich blízkého výzvou i pro ně. Jak již bylo řečeno, tak psychicky nemocný člověk je ovlivňován svou nemocí ve všech ohledech svého života. Jde také o pracovní vztahy. Lidé často přestanou v práci podávat dobrý výkon, chodí pozdě či jsou z práce vyhozeni nebo sami odejdou.

bezradný člověk

Všechno toto chování se ale vždy dá vysvětlit, jak souvisí s jedincovou nemocí. Člověk s depresí přestane mít motivaci na to cokoliv dělat, má pocit, že jeho práce je beze smyslu a také přestane vnímat vše dobré co kdy v práci udělal, co se mu podařilo. Psychická bolest nemocného člověka je tak silná, že po určité době už nedokáže vnímat nic jiného a jen se utápí v pocitu bezradnosti a smutku. Ignorování psychické nemoci může mít fatální následky, protože je nadmíru důležité, aby se rozšiřovalo povědomí o těchto nemocech a aby poté i blízcí nemocného člověka věděli, jak adekvátně reagovat, aby svému blízkému pomohli.

Rubriky
Vztahy

Proč může být dovolená s partnerem zatěžkávací zkouškou a jak ji přežít s úsměvem?

Dovolená je časem odpočinku, přicházejí nové zážitky, radost, ale někdy dochází i na hádky a napjaté situace. Jak dovolenou s partnerem prožít v pohodě? 

Proč může být dovolená s partnerem zatěžkávací zkouškou a jak ji přežít s úsměvem? 

Na dovolené není přece nic, čeho by se člověk mohl bát, tedy pokud nebereme nějaké ty problémy, které se mohou dostavit. Pokazí se auto, někdo onemocní, v zahraničí mohou dojít peníze nebo se člověk ztratí. Tohle vás trápí? Pak jste možná ještě nebyli na pořádné dovolené se svým partnerem. Možná jste o tom ale už slyšeli, mnoho párů se právě na vysněné dovolené hádá a jsou i páry, které se po dovolené rozešli. Jak je to vůbec možné? A jak se před tím uchránit? 

pár na pláži

Konečně sami, ale je to dobře? 

Je mnoho věcí, co může z dovolené udělat noční můru a ne snový odpočinek někde v ráji. Partneři totiž právě na dovolené často přijdou na to, že jsou spolu sami a to celý den v kuse. Zatímco doma musí chodit do práce, mají rozdílné záliby a čas společně si pak užívají, na dovolené se často dostaví problém. Od rána do večera musí člověk trávit čas s jednou jedinou osobou a to může být docela velký oříšek. Stres se může dostavit ve chvíli, kdy chce každý dělat něco jiného, je velmi snadné dostat se do bodu, kdy společně nevydržíte v jedné místnosti, protože zkrátka i dovolená je náročná a to hlavně na psychiku. Snadno něco přestane jít tak, jak by mělo a to už je k hádkám jen malý krůček. 

oddělený pár

Jak zahnat krizi? 

Je to snadné, dovolenou si snažte plánovat, je jedno, zda jedete s dětmi nebo bez nich, je potřeba vymyslet takový program, který zabaví všechny. Každý si zkrátka musí přijít na to své. Snažte se být spolu sami a vyznávejte si lásku, dotýkejte se a třeba i více, než doma. Držíte se cestou na nákup za ruce? Pokud ne, na dovolené to zkuste, třeba při cestě na večeři nebo při večerní procházce. I když se na sebe naštvete, a to opravdu není nic zvláštního, zkuste to překonat. 

Změna vzduchu by vám měla prospět, pokud tohle přežijete a na dovolenou se vydáte i příště, je totiž dost možné, že váš vztah už přežije cokoliv. Pak jsou ale i páry, které na dovolenou jezdí zásadně odděleně. A důvod je prostý. Žádné hádky a vztah pak může klapat ještě lépe. 

Rubriky
Vztahy

Jak poznat, že je to ten pravý?

Láska nemá jedinou pravdivou definici, ale existuje spousta přísloví, a názorů na to, jak by láska měla vypadat. Láska však není věc, kterou lze popsat, a stejně jako je každý člověk jedinečný, je i naše vnímání tohoto citu pokaždé jiné. Jak tedy poznat, že danou osobu milujeme? Jak můžeme sami sobě definovat takto složitý cit rozumem?

děti spolu

Zamilovanost versus láska

První je potřeba si uvědomit rozdíl mezi zamilovaností a láskou. Zamilovanost se totiž objevuje především v počátcích vztahů, projevuje se úžasnými, až euforickými pocity, a růžovými brýlemi, díky kterým snadno přehlížíme chyby druhého. Zamilovanost však časem vyprchá, a pak přecházíme do reality. Jsme schopní milovat druhou osobu takovou, jaká je, i s jejími nedostatky? Můžeme někoho milovat víc, než sami sebe? Než si tyto otázky začnete pokládat, nejprve vyčkejte, až pocit zamilovanosti zcela vymizí, a váš vztah bude stát na pevných základech.

pár labutí

Představte si

Nyní, když už jste spolu nějakou dobu, můžete začít pátrat po hloubce svých vlastních pocitů. Zkuste si realisticky představovat různé situace, a pak to, jak byste reagovali.

  • Výhra v loterii – představte si, že vyhrajete v loterii tolik peněz, že už se nebude potřeba na nic a nikoho ohlížet. Budete si moci naplnit veškerá přání, a získat vše, o čem jste snili. Jak do těchto představ zapadá váš partner? Je tam vůbec? Nebo se vidíte s někým jiným, lepším, zářivějším? Jelikož na tuto otázku odpovídáte pouze sami sobě, zkuste být zcela upřímní. Na vašich pocitech není nic špatného, a nikdo, kromě vás, vás soudit nebude.
  • Blízká smrt – představte si trošku morbidnější situaci, máte-li na to nervy. Váš partner může zemřít, a jediné, co jej zachrání, je transplantace orgánu. Dejme tomu, že by se jednalo o orgán, který můžete darovat právě vy, aniž byste zemřeli. Samozřejmě se tím zhorší kvalita vašeho života, a budete v ohrožení. Uděláte to bez rozmyslu? A co kdyby šlo o orgán, bez nějž žít nemůžete? Dokázali byste se vzdát vlastního života, nebo byste se raději naučili žít ve světě bez něj?

Co kdyby

Na svém partnerovi jistě obdivujete některé vlastnosti, ať už se jedná o vzhled, či povahu. Co kdyby o ně ale přišel? Sportovní tělo se rázem změní, když přestane cvičit. Může uváznout na vozíčku, a být na vás dokonce života odkázaný. Co kdyby oslepl? Budete v takových situacích stát při něm, a nelitovat svého rozhodnutí?

Rubriky
Vztahy

Dárek na uvítání miminka

Ve chvíli, kdy se narodí malý človíček, stane se ještě jedna zajímavá, a ne právě vítaná událost. Najednou začne utíkat čas doslova sedmimílovými kroky. Zejména maminka je většinou zcela pohlcena všemi povinnostmi, které se na ni najednou sesypaly.

chlapeček v kočárku

o Jenže si zanedlouho uvědomí, že to opravdu velice utíká a ona nestihla zaznamenat některé opravdu důležité události ze života toho malého tvorečka.
o Bohužel, čas vrátit nelze, a tak se s tím bude muset smířit.

Pro takto zapomnětlivé rodiče je možné sehnat zajímavou a rozhodně i do budoucna skvělou pomůcku. Jsou to milníkové kartičky. Tato dárková sada obsahuje třicet dva karet, které vám budou připomínat, jak vaše miminko rostlo a jaké dělalo pokroky.

· Na jedné straně je vždy časový údaj, což znamená, kolik právě vašemu děťátku je a na druhou stranu můžete zaznamenávat vše potřebné.
· Rodiče si sem zapisují
– váhové přírůstky
– rostoucí zoubky
– první pokusy o posazení se
– první krůčky
– a samozřejmě první slovo.

úsměv miminka

Jednou budete mít krásnou památku

Při pořizování fotodokumentace většina rodičů uvítá jeden dobrý nápad. Vybere se jedno místo, kde bude focení probíhat a pak budou fotografie stylově stejné. Výsledek je velice zajímavý. Jednotlivé fotky vypadají, jako by přímo na nich vaší dítě rostlo. Pozadí je totiž stále stejné. Tyto kartičky pro uchování vzpomínek jsou výtečným nápadem i pro hosty, kteří jsou pozváni na uvítání nového přírůstku do rodiny. Většinou je s dárkem pro maminku nebo miminko trochu potíž. S tímto nápadem ale rozhodně vedle nešlápnete. Jsou to vlastně dva dárky v jednom.

malý synek

· Poprvé s ním potěšíte rodiče, kteří si mohou zaznamenávat vše o jejich potomkovi a podruhé udělá radost právě tomu miminku.
Ale to až v dospělosti, kdy se bude moci podívat, jak mu to v útlém dětství všechno šlo.