Jak poznat, že je to ten pravý?

Láska nemá jedinou pravdivou definici, ale existuje spousta přísloví, a názorů na to, jak by láska měla vypadat. Láska však není věc, kterou lze popsat, a stejně jako je každý člověk jedinečný, je i naše vnímání tohoto citu pokaždé jiné. Jak tedy poznat, že danou osobu milujeme? Jak můžeme sami sobě definovat takto složitý cit rozumem?

děti spolu

Zamilovanost versus láska

První je potřeba si uvědomit rozdíl mezi zamilovaností a láskou. Zamilovanost se totiž objevuje především v počátcích vztahů, projevuje se úžasnými, až euforickými pocity, a růžovými brýlemi, díky kterým snadno přehlížíme chyby druhého. Zamilovanost však časem vyprchá, a pak přecházíme do reality. Jsme schopní milovat druhou osobu takovou, jaká je, i s jejími nedostatky? Můžeme někoho milovat víc, než sami sebe? Než si tyto otázky začnete pokládat, nejprve vyčkejte, až pocit zamilovanosti zcela vymizí, a váš vztah bude stát na pevných základech.

pár labutí

Představte si

Nyní, když už jste spolu nějakou dobu, můžete začít pátrat po hloubce svých vlastních pocitů. Zkuste si realisticky představovat různé situace, a pak to, jak byste reagovali.

  • Výhra v loterii – představte si, že vyhrajete v loterii tolik peněz, že už se nebude potřeba na nic a nikoho ohlížet. Budete si moci naplnit veškerá přání, a získat vše, o čem jste snili. Jak do těchto představ zapadá váš partner? Je tam vůbec? Nebo se vidíte s někým jiným, lepším, zářivějším? Jelikož na tuto otázku odpovídáte pouze sami sobě, zkuste být zcela upřímní. Na vašich pocitech není nic špatného, a nikdo, kromě vás, vás soudit nebude.
  • Blízká smrt – představte si trošku morbidnější situaci, máte-li na to nervy. Váš partner může zemřít, a jediné, co jej zachrání, je transplantace orgánu. Dejme tomu, že by se jednalo o orgán, který můžete darovat právě vy, aniž byste zemřeli. Samozřejmě se tím zhorší kvalita vašeho života, a budete v ohrožení. Uděláte to bez rozmyslu? A co kdyby šlo o orgán, bez nějž žít nemůžete? Dokázali byste se vzdát vlastního života, nebo byste se raději naučili žít ve světě bez něj?

Co kdyby

Na svém partnerovi jistě obdivujete některé vlastnosti, ať už se jedná o vzhled, či povahu. Co kdyby o ně ale přišel? Sportovní tělo se rázem změní, když přestane cvičit. Může uváznout na vozíčku, a být na vás dokonce života odkázaný. Co kdyby oslepl? Budete v takových situacích stát při něm, a nelitovat svého rozhodnutí?