Uvažujete o výstavbě domu typu bungalovu obdélníka a připadá vám toto řešení příliš strohé? Pak bychom si tu mohli společně probrat některé možnosti vylepšení stavební konstrukce.
Pergola – k nízkému bungalovu se dobře hodí pergola, zvláště pokud barvu lazury dřeva sladíte s dřevěnou konstrukcí krovů či jiných dřevěných konstrukčních částí a doplňků. Součástí pergoly by mohla být i dřevěná zástěna pro popínání růží nebo břečťanu či klematisu a pergolu lze ponechat nezastřešenou nebo ji pokrýt stejnou krytinou, jako střechu domu. Posezení pod pergolou bývá příjemné od jara do podzimu, zvláště pokud tam mohou zasahovat sluneční paprsky.
Poloha objektu – máte-li rádi Slunce v domě i v letním období, situujte okna v ložnici či v obývacím pokoji směrem na východ a na západ, v létě tudy bude pronikat Slunce do místnosti již brzy zrána díky nízké poloze nad obzorem, a stejně tak navečer při západu za obzor. Naopak okna situovaná na jih brání přímému průniku slunečních paprsků do oken díky tomu, že je v létě Slunce kolem poledne již velmi vysoko na obloze.
Lokalita – velmi důležité je vybrat ideální prostředí pro vaše bydlení, a to není vůbec jednoduché. Měli byste mít před výstavbou rodinného domu jasno v tom, zda chcete žít na okraji velkého města v satelitním přelidněném městečku, anebo raději preferovat polosamotu, kde je klid, ale poměrně daleko do zaměstnání. Záleží také na tom, jaké vám vyhovuje okolní prostředí z hlediska krajinotvorby, to znamená, zda máte rádi hory nebo nížiny, zda preferujete blízkost vodních toků a větších ploch, anebo raději bydlíte u lesa či ve zcela otevřené krajině. Velmi důležitým hlediskem je také výhled z oken, přece jen na člověka lépe působí harmonická příroda, než pohled na průmyslovou zástavbu s kouřícími komíny. Při výběru stavebního či rekreačního pozemku hrají roli i finance, čímž se celá situace může i zkomplikovat.