5 tipů na kvalitní spánek

Kvalitní noční spánek je stejně důležitý jako pravidelné cvičení a zdravá strava. Špatný spánek, má negativní účinky na hormony v lidském těle, fyzické výkony a funkci mozku. Nedostatek spánku se projevuje podobně, jako když je člověk opilý, proto jsou unavení řidiči tolik nebezpeční.

Nedostatek kvalitního spánku zvyšuje sklony k přibírání na váze a snižuje obranyschopnost organismu. Dobrý spánek naopak pomáhá při budování svalové hmoty a hubnutí, zlepšení zdraví a zvýšení fyzických výkonů.
deka na posteli

V několika posledních dekádách se postupně kvalita i délka spánku snižuje. Na vině jsou zejména výdobytky moderní doby jako jsou elektronická zařízení, do kterých zíráme před spaním. Modré světlo vyzařované z displejů zpomaluje uvolňování melatoninu (spánkového hormonu) a to způsobuje problémy s usínáním i s kvalitou a schopností dosáhnout hlubokého spánku.

1. Přes den se více vystavujte světlu – tahle rada možná zní kontraproduktivně, avšak lidské tělo má vnitřní hodiny, které se mohou rozladit, pokud trávíme celý den v šeru. Tělu se večer nechce spát, protože nedokáže spolehlivě rozeznat vhodnou chvíli ke spánku. Preferované je pochopitelně přírodní denní světlo, pokud ovšem nemáte možnost se během dne dostat na chvilku ven, stačí alespoň silné žárovky.

2. Večer se nevystavujte modrému světlu – modré světlo vyzařují displeje mobilů, na kterých před spaním kontrolujeme sociální sítě. Toto modré světlo je nicméně špatné pro tvorbu hormonu jménem melatonin, který je zodpovědný za snadné usínání a kvalitní spánek. Naše tělo si myslí, že ještě není večer, a proto je pro nás těžší usnout. Většina mobilů i počítačů proto dnes nabízí speciální režim, kdy se sníží množství emitovaného modrého světla na minimum.

spící žena

3. Vyhněte se konzumaci kofeinu pozdě odpoledne – že kofein brání spánku je známá věc. Proč to tak ale je, to už moc lidí neví. Nejedná se o žádnou magickou moc, ale o vliv kofeinu na metabolismus člověka. Kofein metabolismus zrychluje, proto se nám může při vyšší dávce kofeinu rozbušit srdce, a proto také brání v poklidném usínání. Představte si, že byste si šli lehnout hned po tom, co jste docvičili. „Rozjetému“ tělu se prostě nechce spát.

4. Choďte spát a vstávejte stále ve stejnou dobu – naše tělo má nastavený biologický rytmus, který se neustále opakuje a má vyhovuje mu pravidelnost. Pro zkvalitnění spánku a snadné usínání je dobré chodit spát a vstávat v alespoň přibližně stejnou dobu. Tělo se potom může i několik hodin předem připravovat na to, že se půjde brzy do postele. Není dobré „dospávat“ o víkendech co jsme nestihli v týdnu. Tím se rytmus rozhodí a v pondělí jsme zase na začátku.

5. Nastavte si v ložnici správnou teplotu – okolní teplota má velký vliv na kvalitu spánku a rychlost usínání. Určitě znáte nekonečné převalování se během horké letní noci. Lidskému tělu vyhovuje během spánku spíše nižší teplota, která pomáhá navozovat ty správné podmínky.