Jak dopravit na trh zeleninu z vaší farmy


Pustili jste se do nesnadné podnikatelské aktivity a začali jste s pěstováním ovoce a zeleniny na vaší farmě? Na jednu stranu vám to mnoho lidí závidět nebude, ale z druhého pohledu je to zas jedna z nejzáslužnějších činností, které v této zemi můžete lidem nabídnout jako zdroj něčeho prospěšného. Čím více tuzemských kvalitních plodin tu budeme mít, tím lépe se nám bude žít, zní to sice poněkud zprofanovaně, ale je v tom ukrytá lidová moudrost našich předků, a ti opravdu nebyli hloupí.

zeleninová šťáva

Plody k přímému prodeji

Jakmile vypěstujete několik tun zeleniny, například rajčata, okurky, papriky, zelí, mrkev, červenou řepu, cibuli a pórek, měli byste již mít na skladě vhodné přepravní nádoby. V ideálním případě z polypropylenu, který je stálicí v tomto zemědělském odvětví pro skladování a přepravu plodů, určených k přímému prodeji. Plastové přepravky lze stohovat do velkých výšek, jsou opatřeny zářezy po celém obvodu a snadno se přenáší díky dvěma bočním úchopům.

různé druhy ovoce

Polotovary k dalšímu zpracování

Část zeleniny, která je částečně poškozená při sklizni, anebo nedosahuje tak efektní velikosti, že by neuspěla v přímém prodeji, se zpracovává do podoby kašovité hmoty pro výrobu kečupů, šťáv, bujónů a dalších výrobků. Jestliže je ovšem této zeleniny velmi mnoho, a hmotnost se již počítá na tuny až desítky tun, bude zapotřebí mít k dispozici patřičné nádoby na její uskladnění a přepravu, a těmi jsou skladovací kontejnery IBC. Jsou to skládací nádoby hranolového tvaru o objemu tisíc litrů, vyrábí se ze speciálního tvrzeného plastu, který odolává velkým tlakům při skladování až pěti naplněných kontejnerů na sobě.

Do kontejnerů se vkládá vyměnitelná plastová fólie, která se plní zeleninou nebo ovocem, a po každém vyprázdnění se fólie vyhodí a nahradí novou. Tím je zajištěna maximální možná jakost zpracovávaných potravinářských produktů.